تبلیغات
اعتیاد ، ترک یا درمان لژیون حمید اکبری - از هر چه بگذریم ورزش بهتر است
 
اعتیاد ، ترک یا درمان لژیون حمید اکبری
وبلژون مسافر حمید اکبری
 
 
پنجشنبه 4 آذر 1395 :: نویسنده : مسافر رضا


در کنگره، بردن وسیله‌ای است برای رسیدن به تعادل و آموختن، هدفی است برای دست‌یابی به صلح به همین خاطر هیچ باختی در کار نیست سراسر برد است و آموزش.

سال‌هاست به لطف تکنولوژی، ابداعات و اختراعات، زمین‌گیر زندگی ماشینی شده‌ایم؛ و بازامروزه به لطف همین‌ها این امکان میسر شده که برای خرید و رفع مایحتاج از خانه خارج نشویم. بزرگ‌ترین معاملات اقتصادی و تجاری بدون مسافرت و نقل و انتقال تجار با کمک اینترنت و الکترونیک بسیار سهل و آسان شده است. این روزها در ادارات و دوائر واژه‌ای به نام دورکاری دهان به دهان می‌چرخد و خواهان و طالب پیدا کرده است، این‌که افراد می‌توانند وظایف و امور اداری‌شان را در خارج از محل فیزیکی کارشان به انجام برسانند و در یک روز مقرر و معین جهت تحویل کارهای انجام شده و اخذ کارتابل جدید مراجعه نمایند. همه‌ی این امکانات و توانمندی‌ها بسیار عالی و مفید هستند، چراکه در واقع از هدر رفت انرژی و سرمایه جلوگیری خواهد کرد که در نتیجه باعث دست‌یابی به هزینه فرصت خواهد شد.

اما باید توجه داشت! که امروزه در لابلای همین زندگی مکانیکی در ازای آن‌چیزی که از کف می‌دهیم چه به دست خواهیم آورد؟

با یک نگاه اجمالی خواهیم دریافت که لحظه لحظه زندگی دست‌خوش سرعت و بهره‌وری گردیده و تمام جوانب زندگی انسان‌ها تحت تاثیر همین عوامل نیزدچار تغییر و تحول اساسی شده است، دیگر از طعم و مزه‌ غذاها و حتی میوه‌های گذشته خبری نیست. افراد از غذاهای آماده و یا کنسروی استفاده می‌کنند، برای رسیدن به محل‌های مورد نظرشان با هر مسافتی، از وسایل نقلیه بهره می‌گیرند و حتی خانواده‌ها در گیرودار این سرعت بی‌مهابا بسیاری از مناسبات و وظایف خود را نیز فراموش کرده‌اند.

انسان‌ها در پی همین روزمره‌گی‌ها و عدم تلاش‌های فیزیکی ساده به نوعی دچار یکجانشینی و پشت میزی و در نهایت روی مبل تلویزیون تماشا کردن مبتلا خواهند شد که کالری کمتری سوزانده شده و اندام‌ها از کارکرد و فرم استاندارد خود خارج خواهند شد. به عنوان مثال یک دانش‌آموز که مسیر رفت و برگشت خانه تا مدرسه یا آموزشگاه را با سرویس یا خودرو انجام می‌دهد و حتی نحوه‌ی حمل و نگهداشتن کیف و یا کوله را هم به درستی رعایت نمی‌کند و درس ورزش هم که به دلیل عدم یا کمبود فضای مناسب و یا هوای آلوده که برگزار نشده، به محض رسیدن به منزل و صرف نهار به بهانه انجام تکالیف و امورات درسی ساعت‌ها پشت میز رایانه در فضای مجازی زمان خواهد گذراند. او دیگر فرصتی برای انجام تحرک و حرکات فیزیکی که هیچ! حتی زمانی برای نوشیدن آب هم نخواهد داشت و تشنگی را با نوشابه‌ایی که از مدرسه به خود به همراه داشته بر طرف خواهد کرد.

امروزه نبود حرکات فیزیکی و یا ورزش حلقه مفقوده زندگی بشری است. با بالا رفتن سن، اندام‌ها در نقاط مختلف بدن دچار دگرگونی و تغییر خواهند شد، مثل عضلات و استخوان‌ها، سیستم عصبی، قلب، ریه. باید توجه داشت که می‌توان با ورزش از دوران کودکی تا کهنسالی از حداقل سلامت برخوردار بود و در طول گذر از مسیر زندگی با عشق و علاقه به همراه اطرافیان از آن عبور کرد و با کمترین نیازمندی نسبت به سایرین از یک زندگی پرنشاط و شاداب در کنار هم لذت برد.

هر کدام از فعالیت‌های ورزشی شرایط خاص خود را طلب می‌کند و هر فرد بنابه شناخت نسبت به توانائی‌ها و ظرفیت‌هایی را که داراست فعالیت می‌کند. انجام هر یک از رشته‌های ورزشی را در هر سطحی می‌توان بنابر توانائی‌های فیزیکی، جسمی، روحی، مالی افراد تقسیم بندی کرد، با این‌همه شدت و ضعف در هر یک ازاین توانائی‌ها به هیچ عنوان دلیلی بر عدم انجام ورزش نخواهد بود. اگر بخواهیم در مورد فوائد ورزش حرف یا قلم‌فرسائی کنیم می‌توان ساعت‌ها حرف زد و کتاب‌ها نوشت. اما می‌توان به عنوان نمونه و بسیار کلی و فهرست‌وار به موارد ذیل را نام برد:

ورزش باعث کاهش استرس و کنترل چاقی و کلسترول خواهد شد در ضمن فشار خون را نیز تنظیم می‌کند و  همچنین قوای ذهنی را تقویت خواهد کرد، ورزش عامل مهم در افزایش قدرت عضلانی است، تنظیم متابولیسم و تعادل و هماهنگی بدن را انجام می‌دهد. همان‌طور که بیان شد این‌ها برخی از اثرات ورزش به شمار می‌رود با این‌همه تعدادی از افراد هستند که بنابه دلایلی از ورزش گریزان هستند و آن‌را تحت لوای بهانه‌هایی مثل این‌که نمی‌دانم چگونه ورزش کنم یا مثلاً وقت ندارم، ورزش مرا گرسنه می‌کند یا این‌که خیلی پیر هستم، خیلی چاق هستم، از شنبه شروع می‌کنم و یا از ورزش هیچ نتیجه‌ایی نمی‌گیرم بیان می‌کنند که با در نظر گرفتن همه‌ی موارد هر شخص با توجه به وضعیت ظاهری مثل دور کمر و یا احساس ناراحتی در هر یک از نقاط و اندام‌های حرکتی و یا تنفسی نیاز به ورزش را احساس خواهد کرد.

دراین دوران اسفناک زندگی ماشینی انسان، مشکل بیماری اعتیاد نیز بر مسائل خانواده‌ها مضاعف گردیده که خود نیز باعث صرف هزینه‌های مختلف می‌شود که می‌توان به نوعی آن‌را پیامد زندگی امروز دانست که تلویحاً با افسردگی، ناراحتی، استرس و .... دست به گریبان هستند. می‌توان به عنوان یکی از دلایل گرایش به سمت بیماری اعتیاد و موادمخدر نام برد.

بدون در نظر گرفتن منفعت‌های ورزش برای بدن، لازم به ذکر است که ورزش یکی از موانع ابتلا به بیماری مصرف موادمخدر و سیگار نیز می‌باشد و یا این‌که حداقل از رشد و نمو و یا شیوع بیشتر آن جلوگیری خواهد کرد، هر چند که این امر کاملاً نسبی است و هیچ کسی از این بیماری به طور  کامل، ایمن و مصون نیست و نخواهد بود چراکه بوده‌اند کسانی‌‍که به طورحرفه‌ایی و حتی در سطح ملی ورزش می‌کرده‌اند و بعدها بنابه دلایل گوناگون به بیماری موادمخدر مبتلا شده‌اند.

در ادامه نیز باید توجه ویژه داشت که؛ نباید به ورزش هم اعتیاد پیدا کرد که این امر نیز باعث بهم خوردن تعادل افراد خواهد شد، اعتیاد ورزشی عاملی خواهد شد که فرد بوسیله ورزش زندگی روزمره‌اش را به انجام برساند. در واقع ورزش تنها وسیله‌ای برای فرار یا مقاومت در برابر فشارهای مختلف است که در طول زندگی بروز و نمود پیدا خواهد کرد. اعتیاد به ورزش بسیار نایاب بوده اما وجود دارد، متاسفانه در مقابل کسانی‌که بسیار ورزش می‌کنند، هزاران نفری وجود دارند که به هیچ عنوان ورزش نمی‌کنند. اما نکته این‌جاست کسانی‌که در ورزش رفتار متعادل‌تری دارند، بهتر و سالم‌تر زندگی می‌کنند.

پیش‌تر بیان شد که ورزش می‌تواند یکی از عوامل و موانع بروز یا ابتلا به بیماری موادمخدر باشد. اما به جرات می‌توان گفت: ورزش در زمان درمان و بعد از درمان بیماری اعتیاد نقش بسیار مهم و بسزائی در ثبات و شکل‌گیری شخصیت افراد بیمار در جهات مختلف دارد که قابل بر چشم‌پوشی نیست. درمان اعتیاد به نوعی تغییر رفتار و چگونگی زندگی افراد به سمت یک زندگی سالم و بدون آسیب می‌باشد، در واقع تغییر و جایگزینی یک فرهنگ است. جابجائی فرهنگ سالم با یک فرهنگ بیمار و ناسالم که سرشار از زشتی و پلیدی است، در اینجا ادب، نزاکت، نظم به سمت فرمان عقل جاری می‌شود.    

نیک می‌دانیم که روند درمان بیماری اعتیاد در کنگره60 بر سه اصل مهم و اساسی جسم، روان، جهان‌بینی بنا گزارده شده که فرد برای رسیدن به درمان در راه رشد و تعالی هر سه ضلع به طور یکسان و موازی تلاش نماید، که رسیدن به رهائی با ورزش، یک امر مهم و بی‌بدیل شمرده شده و اعضا پس از ورود موظف به فعالیت در یک رشته ورزشی هستند که درمان واقعی غیر ازین ممکن و میسر نخواهد بود، ورزش ذاتاً و فطرتاً در یکی از ابعاد درمان یعنی جسم حضور مستقیم و موثر دارد، با ورزش و بالا بردن قوای جسمی خود، اعضا روح و جسم را برای فراگیری و آموزش مهیا می‌نمایند، چراکه روان و جهان‌بینی نیز با ورزش آموزش خواهد دید. کسانی‌که تا دیروز به غیر از موادمخدر هیچ تعامل و همکاری نداشته‌اند با انجام و فعالیت ورزشی در یک دسته با یک هدف، با پوشش مناسب و به‌همراه تعامل، فرمان‌برداری و همکاری  فرا می‌گیرند و قانون مداری را می‌آموزند.

در کنگره، بردن وسیله‌ای است برای رسیدن به تعادل و آموختن، هدفی است برای دست‌یابی به صلح به همین خاطر هیچ باختی در کار نیست سراسر برد است و آموزش.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مسافر محمد رضا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :